HAKKIMIZDA

       Mimarlik, insan yasaminin sürdürüldügü mekanlar ile yapilasmis çevreyi olusturmaya yönelik düsünsel ve fiziksel eylemler bütünüdür. Bir baska deyisle, insanlarin yasamasini kolaylastirmak ve barinma, dinlenme, çalisma, eglenme gibi eylemlerini sürdürebilmelerini saglamak üzere gerekli mekanlari, islevsel gereksinmeleri ekonomik ve teknik olanaklarla bagdastirarak estetik yaraticilikla ortaya çikarma sanati ve bilimidir.

         Mimarlar, insan yasaminin gerçeklestigi bu mekanlarin en küçügünden en büyügüne kadar kurgulanmasi, tasarlanmasi, üretimi, denetlenmesi ve organizasyonu sürecinin her asamasindan sorumludur. Kuramdan uygulamaya kadar tüm sürecin isleyisi, tasarim anlayisi ve kullanilan teknik olanaklar çagimizin hizla degisen ortamina paralel olarak degismekte, dolayisiyla, çesitli alanlarda uzmanliklara gereksinim duyulmaktadir.

         Günümüzde Mimarlik Bölümlerine bagli bina bilgisi, yapi bilgisi, mimarlik tarihi, restorasyon gibi uzmanlik alanlarina proje yönetimi, kentsel tasarim, kültür mirasi yönetimi gibi pek çok yeni uzmanlik alani eklenmektedir. 

         Bilim, teknoloji ve sanat alanlarini bulusturan bir disiplin olusu nedeniyle çok yönlü birikime sahip olmayi gerektiren mimarligin egitimi de özenli bir ortam gerektirir. Mimarlik Bölümü tüm bu temel alanlar kapsaminda yapili çevrenin üretimine yönelik tasarimcilar ve arastirmacilar yetistirerek her ölçekteki tasarim ürünlerinin özgün ve yüksek niteliklere sahip kilinmasina katkida bulunmak amacindadir.

          Mimarlik Bölümünün egitim açisindan amaci ise en güncel teknik olanaklari sunarak ve bireysel degerleri gözeterek ögrenme, bilgilenme, bilgi üretme gibi düsünsel eylemler için ortam olusturmaktir.

          Bunlari gerçeklestirirken ögrencinin müsterinin yanisira, öncelikle topluma karsi sorumlu ve ayni zamanda bagimsiz düsünüp tasarlayabilen, hem bütünü, hem de detayi kavrayabilen bir yaklasimla egitilmesini hedeflemektedir.